Blíží se doba, kdy se po solárních podnikatelích dočkají masivnější státní podpory také české domácnosti, což je v dnešní době, kdy ceny energií rostou raketovým tempem, pro mnohé vítanou zprávou. V návaznosti na tuto situaci zaznamenaly úřady v řadě krajů enormní zájem o instalaci fotovoltaických střešních panelů, a to je solární boom teprve v rané fázi, kterou loni odstartoval dotační program Nová zelená úsporám, zahrnující mimo jiné i výměnu kotlů, zateplování, tepelná čerpadla s FVE apod.
Podle programového prohlášení nové vlády by mělo dojít k rehabilitaci fotovoltaiky, kterou vládní strany považují v našich geografických podmínkách za klíčový obnovitelný zdroj. V plánu, nastoleném do roku 2025, jsou státní příspěvky pro minimálně sto tisíc střešních fotovoltaických zařízení.
Ovšem významná státní investice do udržitelného rozvoje a čistých obnovitelných zdrojů je pouze jednou stranou mince. Tu druhou, a z praktického hlediska stejně důležitou, představuje nedostatek kompetentních pracovníků, extrémní vytíženost zainteresovaných firem a samozřejmě i stoupající ceny materiálu. I přesto jsou podle názorů řady odborníků vládní plány realistické, nehledě na fakt, že rozvoj fotovoltaických elektráren, ať už s dotacemi nebo bez, je v podstatě nezastavitelný.
Navíc zvýšená poptávka bude s největší pravděpodobností generovat nové firmy, věnující se montáži fotovoltaických systémů, a v průběhu letošního roku by také mělo dojít ke konsolidaci celosvětové nabídky potřebných komponent a prvků, nutných k výrobě solárních panelů, což se týká především křemíku, jehož nedostatek způsobily restrikce spojené s pandemií covid-19.
„Cíl sto tisíc solárních střech představuje zhruba 700 až 1 000 megawattů nového výkonu během čtyř let, na rok to vychází na cca 200 megawattů. To je hodnota, které ve střešních instalacích evropské státy běžně dosahují i překračují, a my věříme, že i u nás půjdeme rychlejším tempem,“ říká předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.
Přehled několika základních podmínek pro získání dotace, a řadu užitečných rad týkajících se dimenzování samotných projektů fotovoltaických systémů, naleznete zde.