- Reklama -
DomůZprávyCentrální náměstí pražských Petřin projde razantní rekonstrukcí

Centrální náměstí pražských Petřin projde razantní rekonstrukcí

- Reklama -

Centrální náměstí Petřin mezi ulicemi Brunclíkova, Bubeníčkova a Na Petřinách projde výraznou proměnou. Na místě původního obchodního domu ze 70. let vznikne nová multifunkční budova. Na jejím finálním vzhledu se po mnoha složitých jednáních a hledání kompromisů dohodli investor projektu CPI Property Group a městská část Praha 6. Aktuálně byla dokončena urbanisticko-architektonická soutěž na podobu centrálního náměstí Petřiny. Pětičlenná porota složena z nezávislých porotců a zástupců městské části Prahy 6 a CPI Property Group vybírala ze šesti soutěžních návrhů.

Autorem vítězného návrhu se stal Ing.arch. Josef Hlavatý z ateliéru Hlavatí architekti, jehož návrhem dojde k vytvoření příjemného veřejného prostranství, které se stane důstojným a atraktivním centrem Petřin. Vítězný návrh se bude ve spolupráci s městskou částí Praha 6 dopracovávat do finální podoby architektonické studie.

„Aktuální podobu projektu Centrální náměstí Petřiny projednala a přijala městská část Praha 6. Společně s investorem se nám od začátku volebního období podařilo najít kompromisy týkající se především snížení zástavby a vytvoření dostatku parkovacích míst, která v místě chybějí. Za nezbytné považuji zachování prodejny potravin a dostatek obchodních a nebytových prostor, tak aby centrum Petřin žilo.“

- Reklama -

„Jako největší přínos návrhu vnímám, že dojde k vybudování náměstí, které zde bylo zamýšleno už při původní výstavbě sídliště v padesátých letech, a nikdy k němu nedošlo. Petřiny jsou skvělé místo k životu a nový komplex s centrálním náměstím otevírá možnost dalšího zlepšení,“ říká statutární místostarosta Mgr. Jakub Stárek.

Stávající budova nákupního střediska Petřiny z roku 1969 byla dokončena jako centrální bod sídliště Petřiny. Centrální náměstí bylo v těchto místech plánováno už tehdy, nikdy však nebylo realizováno. Dnes je dosluhující objekt již přežitým typologickým druhem stavby, který nereflektuje změny ve fungování maloobchodu i služeb.

Cílem společnosti CPI Property Group, která je investorem nového projektu, je využít potenciál území k výstavbě multifunkční budovy a současně vytvořit důstojný centrální prostor pro setkávání občanů, který byl jedním ze zásadních požadavků MČ P6 v tomto návrhu a který v místě chybí. Revitalizace území tak navíc pomůže zvýšit atraktivitu a hodnotu celé oblasti.

S výstavbou nové budovy, navržené do tvaru písmene L, vznikne na ploše bezmála 1 800 metrů čtverečních i moderně koncipované plnohodnotné náměstí, umožňující setkávání obyvatel Petřin nebo například pořádání sezónních trhů. Vzniknout by mělo cca 160 nových bytů, a prodejnu s potravinami doplní kvalitní rozmanité služby, a to nejen v obchodní pasáži, ale i ve druhém nadzemním podlaží.

Návrh počítá s rezidenčními a komerčními (obchody atd.) parkovacími místy v podzemních podlažích i s rozšířením parkovacích kapacit pro veřejnost. Provoz stanice metra Petřiny nebude během výstavby přerušen, revitalizace a stavební práce by neměly mít vliv ani na vstup a výstup do stanice. V současné době se pracuje na dokumentaci pro územní rozhodnutí.

Zdroj: Centrální náměstí Petřiny

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?