- Reklama -
DomůZprávy​Projekt Zelené střechy – živé střechy

​Projekt Zelené střechy – živé střechy

- Reklama -

Portál životního prostředí hl. města Prahy zveřejnil první videa představující kvalitně vyprojektované a realizované zelené střechy na objektech nejrůznějšího charakteru, jako jsou např. administrativní budovy, školy, zahrady pro seniory apod., zařazené do projektu Zelené střechy – živé střechy, které realizuje odborná sekce Zelené střechy s podporou hlavního města Prahy.

Cílem projektu je přispět k tomu, aby se budování zelených střech stalo standardním, odpovědným řešením pro každou nově budované stavby v Praze. Zelené střechy jsou totiž z pohledu adaptace měst na změnu klimatu jedinečným opatřením, jež lze realizovat bez ohledu na dostupnost nezastavěných prostranství.

Přináší řadu užitků nejen vlastníkovi, ale i celé společnosti, kdy přispívají ke zlepšování mikroklimatu měst nebo snižování efektu tzv. městského tepelného ostrova. Množství a kvalita těchto přínosů nezávisí pouze na velikosti a typu zelené střechy, ale také na kvalitě jejich realizace a údržbě.

- Reklama -

Většinu času trávíme v budovách a ve městech. Zároveň s tím, jak zastavujeme krajinu a zahušťujeme města však roste naše potřeba zdravého životního prostředí, o které se výstavbou často připravujeme. Nejnovější studie o chování lidí ukazují, že trávit čas v zeleni je pro nás příjemnější i zdravější a zeleň v okolí dokonce může pomoci zvýšit produktivitu práce.

Tempo výstavby se bude měnit jen velmi pomalu, co ale můžeme změnit, je způsob výstavby. V dnešní době už máme znalosti i zkušenosti, abychom výstavbu mohli dělat zelenější a zeleň si tak přinesli blíže našemu lidskému životnímu prostředí – do okolí budov a na budovy.

Zelené střechy – živé střechy. Díl 1. Brumlovka: Staví se, ale zeleň zůstává

Najít hranici mezi parkem a střechou? Při pohledu na moderní pražskou čtvrť Brumlovka z letadla skoro nemožné. Střešní terasy na sídlech bank, restaurací i IT firem tady Passerinvest Group buduje od roku 2003. Tato pražská čtvrť se z daného hlediska může stát inspirací pro další investory nebo radnice v Praze.

Zelené střechy – živé střechy. Díl 2. Život 90 a SOŠ Jarov: Malé zelené střechy – velké přínosy

Stačí pár metrů čtverečních mezi paneláky a hned je duševně i fyzicky líp. Alespoň seniorům z komunitního centra Život 90, kteří od loňska luští křížovky, pěstují zeleninu nebo grilují na střešní komunitní zahradě ve vnitrobloku na Starém Městě. Podobně malá terasa o osm kilometrů západněji zase rozvíjí budoucí zahradníky ze Střední odborné školy Jarov.

Zelené střechy – živé střechy. Díl 3. Národní zemědělské muzeum a palác DRN.

Praha stostřechatá. I tak by se dalo přetvořit známé přízvisko pojící se s hlavním městem. Ploché střechy se ale většinou bohužel přehřívají a dešťovku svádí do kanálu. Co takhle je postupně ozelenit? Nebáli se toho při řešení nástavby Národní zemědělské muzeum v Holešovicích, i když je budova kulturní památkou. Intenzivní zelenou střechu a fasádu památkáři povolili také v samotném historickém centru Prahy, kde zeleň už 5 let zdobí polyfunkční palác DRN na rohu ulic Mikulandská a Národní.

Zdroj: Portál životního prostředí hl. města Prahy

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?