- Reklama -
DomůZprávyKvětnový festival Open House Praha zpřístupní více než stovku budov a prostorů

Květnový festival Open House Praha zpřístupní více než stovku budov a prostorů

- Reklama -

Svátek městské architektury, festival Open House Praha, se uskuteční letos od 16. do 22. května 2022. Osmý ročník festivalu zpřístupní o víkendu veřejnosti zdarma 101 budov a prostorů na celém území hlavního města. Ve festivalovém týdnu od 16. května bude připraven doprovodný program – přednášky, diskuze a speciální komentované procházky.

Kompletní seznam otevřených budov najdete už nyní na pořadatelském webu. Doprovodné programy budou zveřejňovány postupně v Kalendáři akcí. I letos je přichystán tištěný festivalový průvodce, dostupný na začátku května v e-shopu nebo od 16. května ve festivalovém infocentru.

„Otevíráme dveře nejen u staveb moderních s různými typy ocenění kvality a technologiemi šetrnými k životnímu prostředí, industriálních, ale i světově ojedinělých unikátů, ikonických budov, které představují historické a kulturní bohatství Prahy. Odkrýváme neznámé a skryté kulturní realizace vynikajících architektů, umělců a řemeslníků a také zapomenuté příběhy stavitelů, majitelů či jejich potomků,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

- Reklama -

Open House Praha je určen pro širokou veřejnost a připravujeme prohlídky i pro osoby se zdravotním postižením, rodiny s dětmi či cizince dlouhodobě žijící v Praze. Festival je především komunitní projekt, takže si jej může užít opravdu každý. Vítáni jsou i nadšenci-dobrovolníci, kteří by chtěli pomoci otevírat město pro všechny. Bez nich by se akce nemohla v takovém rozsahu vůbec uskutečnit. Do dobrovolnického programu se může zapojit každý bez ohledu na věk, národnost či profesi.

Letošní program je věnovaný připomínce narození několika významných architektů působících v Čechách. Slovinský architekt a urbanista Jože Plečnik by letos v lednu oslavil 150 let od narození a při této příležitosti bude možné si s komentovaným výkladem prohlédnout hlavní loď, podzemní kryptu i spodní část věže kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech, jedné z nejpozoruhodnějších sakrálních staveb v České republice.

Pozornost je věnována také osobnosti Vojtěcha Ignáce Ullmanna, který je představitelem tzv. české novorenesance a od jehož narození v dubnu uplyne 200 let. Součástí programu je návštěva kouzelné rodinné Vily Lanna v Bubenči, která vznikla jako letní odpočinkové sídlo průmyslového podnikatele, sběratele uměleckých památek a mecenáše Vojtěcha Lanny ml. Podíváte se do historických sálů první pražské Novoměstské sokolovny, budete moci obdivovat bílo-červenou sgrafitovou výzdobu a interiéry bývalé Vyšší dívčí školy ve Vodičkově ulici nebo nahlédnete do poslední Ullmannovy pražské realizace, budovy České polytechniky na Karlově náměstí, kde dnes sídlí Fakulta strojní ČVUT v Praze.

V březnu uplynulo rovněž 140 let od narození architekta Pavla Janáka, proto jsou v programu zastoupeny stavby z jeho různých životních období jako Klubový dům Autoklubu ČR, funkcionalistický EA Hotel Juliš na Václavském náměstí, Palác Adria ve stylu tzv. národního slohu nebo konstruktivistický objekt vinohradského Husova sboru s nepřehlédnutelnou zvonicí.

Letošní Open House Praha nabízí celkem 26 novinek, které se do festivalu zapojují úplně poprvé. Lidé mohou navštívit architektonicky zajímavé a mnohdy ne běžně přístupné budovy i v odlehlých částech Prahy jako je například Zbraslav, Modřany nebo Komořany. K vidění bude nedávno dokončená Radnice MČ Praha 12, areál Českého hydrometeorologického ústavu v Zámku Komořany a jeho okolí nebo čerstvě zrekonstruované komunitní centrum Klubovna Zbraslav v místech bývalé prádelny od architektů ze studia Projektil.

„O zapojení Zbraslavi jsme uvažovali již před několika lety, a jsem ráda, že se nám letos konečně podařilo nabídnout více zajímavých objektů v této lokalitě. Doporučuji zastavit se i v bývalé zbraslavské zvonárně, kde rodina Manoušků odlévala zvony pro mnohé pražské chrámy, včetně například kostela Nejsvětějšího Srdce Páně nebo Husova sboru na Vinohradech. Rodinnou tradici se již bohužel po povodních roku 2002 nepodařilo obnovit, ale zájemci se zde přímo od pana Manouška dozví mnoho zajímavých informací k jeho řemeslu,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Mezi novinky patří i nově zrekonstruované Technologické centrum UMPRUM Mikulandská s velkorysými prostory a nadstandardním vybavením pro studenty, nová budova Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze v dejvickém vysokoškolském kampusu s nepřehlédnutelnou pneumatickou fasádou nebo jedna z největších a nejvýznamnějších památek meziválečné funkcionalistické architektury v Praze – dřívější sídlo pražských Elektrických podniků, dnes Bubenská 1. Rozlehlý palác byl v době svého vzniku považován za symbol přicházející nové doby, moderní architektury a pokroku.

Zdroj: Open House Praha

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?