Ačkoli to může znít nadneseně, můžeme s jistotou říci, že bambus je jedním z nejslibnějších materiálů pro budoucnost stavebnictví. Neil Thomas, hlavní inženýr společnosti atelier one, říká, že kdybychom měli navrhnout ideální stavební materiál, vypadal by hodně podobně jako bambus. Ten totiž roste velmi rychle, vyskytuje se v mnoha zemích světa, má vysoce efektivní průřez a působivou nosnost.
Kromě konstrukčního využití v surové podobě je však bambus také materiálem, který umožňuje vysokou úroveň zpracování a lze jej laminovat pro podlahové krytiny či armatury a také použít pro SEB (Structural Engineered Bamboo) konstrukce. Jednou ze společností, která se touto technologií konstrukčních materiálů zabývá, je americká firma ReNüTeq Solutions ze St. Louis v Missouri.
Strukturovaný bambus se vyrábí ze surových bambusových stonků, které pod vlivem tlaku a tepla vytvářejí vrstvený kompozit, jenž se následně slepuje do konstrukčních dílů. V případě společnosti Renüteq je proces přípravy lamel a hotový výrobek patentován speciálně pro konstrukční stavební aplikace pod názvem Radial Laminated Bamboo.
RadLam optimalizuje nejvýkonnější vlákna segmentu tím, že před laminováním odstraní z vnitřní strany lamely vlákna s nižší pevností, a zároveň zvyšuje efektivitu při výrobě tím, že snižuje množství odpadu. Hlavními aplikacemi SEB jsou konstrukční systémy (sloupy a nosníky), systémy strukturálního zasklení budov (pro vstupy, střechy, fasádní systémy), jakož i závěsové stěny a rámy od podlahy ke stropu.
Ačkoli jsou použití podobná, SEB je mnohem pevnější než jakékoli masivní dřevo na trhu. Úroveň pružnosti SEB společnosti ReNüTeq je více než 4 miliony PSI, což představuje více než dvojnásobek pevnosti jakéhokoli výrobku z konstrukčního nebo lepeného dřeva. V tahu je více než desetkrát pevnější díky souvislému obsahu křemičitých vláken v celém bambusu. Vyšší hustota bambusu SEB je ideální pro konstrukci spojů, protože dřevěná vlákna se v rámci šroubových spojů drtí, zatímco tento si při vyšším tlaku zachovává svou formu.
Protože má bambus o 40 % vyšší hustotu než technické dřevo, znamená to také, že bambusové konstrukce mají výrazně lepší požární vlastnosti než dřevo, protože jeho karbonizace je mnohem pomalejší. Bambus je na buněčné úrovni uzavřenější než dřevěná vlákna, díky čemuž je mnohem stabilnější při změnách vlhkosti a teploty. SEB je v proměnlivých podmínkách o více než 28 % stabilnější než masivní dřevo, takže je optimální pro konstrukční i prosklené systémy.
Bambus má výhody také z pohledu dnes tolik diskutovaného vlivu na životní prostředí. Bambusová plantáž produkuje o 37 % více kyslíku než tradiční lesy a často používaný jihoamerický druh Guauda má také geometrickou křivku růstu, díky které je v porovnání se stromy zhruba desetkrát účinnější při procesu odstraňování oxidu uhličitého.
Kromě toho je třeba vzít v úvahu ještě jeden faktor, a to kvalitu půdy – kořenový systém bambusu Guadua zůstává neporušený po celou dobu růstu i sklizně. Při kácení stromů jejich kořenový systém odumírá a způsobuje drastickou nestabilitu půdy, jejímž důsledkem je eroze její svrchní vrstvy. V důsledku odstraňování starých porostů a dřevařských farem tak dochází ke ztrátě kvalitní výživné vrstvy a k omezení opětovného růstu jakékoliv formy vegetace, přičemž přesazování stromů není řešením.