- Reklama -
DomůZprávyFinalisté cen Czech Grand Design 2022

Finalisté cen Czech Grand Design 2022

- Reklama -

Celkem 24 tvůrců a firem má šanci získat prestižní ocenění v jedné z osmi kategorií cen Czech Grand Design. Nominace se zúžila na tři finalisty v každé kategorii 23. února v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně při příležitosti otevření výstavy loňských Grand designérů, dua Vrtiška & Žák. Slavnostní vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií i absolutního vítěze napříč obory – Grand designéra 2022 – proběhne formou kreativně pojatého gala večera v Centru architektury a městského plánování (CAMP) 21. března 2023.

Záznam z předávání cen odvysílá ČT Art o týden později. Projekty finalistů rovněž blíže představuje výstava v Galerii České spořitelny v Praze, která trvá od 3. března do 2. dubna 2023. Produktový design, móda, šperk, grafický design, fotografie, ilustrace, výrobce a objev roku. Etablovaná jména, čerstvé nápady i překvapivé novinky. Ceny Czech Grand Design ocení to nejlepší, co se ve výše zmíněných kategoriích událo za uplynulý rok.

Nejlepší projekty se volí v hlasování s účastí porot v odborných kategoriích. Absolutním vítězem je pak Grand designér roku, zvolený napříč všemi kategoriemi. Cílem ocenění je upozornit širokou veřejnost na mimořádné činy v oblasti designu, ocenit a medializovat práci konkrétních tvůrců a pomoci tak lepší orientaci na poli českého designu. Projekty jsou nominovány na základě hodnocení co nejširšího spektra odborníků, bez nutnosti placené přihlášky.

- Reklama -

„Letošní Ceny Czech Grand Design odráží nádech českých výrobců, kteří po pandemické odmlce uvedli nové, plnohodnotné kolekce. Firmy jako Polstrin, Johann Malle, Brokis, Lasvit, Devoto nebo Ton a mnozí další představili novinky hodny světové úrovně, které vzešly ze spolupráce s českými nebo zahraničními designéry. Do nominací se rovněž promítla aktivita velkých měst, státních firem, soukromých nakladatelů a dalších subjektů, které při své práci s designéry úzce spolupracují, “ uvedla ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Ceny Czech Grand Design rovněž odhalují vizuál, který je již tradičně společným dílem oceněného fotografa a Grand designéra předchozího ročníku. „Autorem letošního vizuálu je Vojtěch Veškrna a jeho hlavními hrdiny designéři Roman Vrtiška a Vladimír Žák. Fotografie se snaží zachytit pocit i zvuk ceny, kterou designérské duo pro letošní vítěze navrhlo. Ta má podobu řehtačky, která skrze jednoduchou, ale sofistikovanou technologii a vybrané ladění umožní vítězi, jakkoli introvertní povahy je, projevit v okamžik výhry maximální pocit štěstí,“ uvedl za Přípravný výbor Jiří Macek.

Finalisté cen Grand Czech Design 2022

DESIGNÉR ROKU

Lexová & Smetana – kolekce sedacího nábytku Hide and Seek (Polstrin)

Daniel Piršč – limitovaná kolekce váz s názvem Barzoj

Jan Plecháč – postel Libra (Johann Malle)

MÓDNÍ DESIGNÉR ROKU

Zuzana Kubíčková – kolekce Couture 2022/23

Liběna Rochová – kolekce Inside 23

Zoltán Tóth – kolekce Labora23 (spolupráce: Alexmonhart, SALONč4)

DESIGNÉR ŠPERKU ROKU

Bold studio by Markéta Kratochvílová – kolekce Archean

Dick Wolf – kolekce Marina

Anežka Juhová – kolekce Taro

GRAFICKÝ DESIGNÉR ROKU

Julie Dítětová – AI generované vzory – Machine learning: Programming Patterns

Side2 (Tomáš Machek, Richard Jaroš) – projekt Čitelná Praha – navigační systém pro pěší a veřejnou dopravu (Hlavní město Praha)

Studio Marvil (Olga Benešová, Jiří Karásek, Tereza Saitzová, Vojtěch Vavřín, Pavel Zelenka) – vizuální styl pro neziskovou organizaci Člověk v tísni

FOTOGRAF ROKU

Iryna Drahun – fotografie pro Sing Sing Soundsystem, The Melancholy of Marissa Cooper, film The Mácha a Julie Béna

Julie Hrnčířová – portréty Amelie Siba pro časopis Full Moon, fotografie pro módní návrháře Lisu Billander a Tekla Lou, fotografie veřejné sochy Scape pro architekty Roman Kekel & Danny Nhat

Ladislav Kyllar – portréty Sky Ferreira pro časopis Interview a Sadie Coles pro Modern Matter, kampaň Acne Studios – Repurposed a editorial Wet Towels Left On The Floor pro časopis Replica Man

ILUSTRÁTOR ROKU

Darja Čančíková Bogdanová – ilustrace knihy Pan Nikdo a bílá tma (Dora Kaprálová, Baobab)

Jindřich Janíček – ilustrace autorské knihy Na západ severozápadní linkou (Paseka) a knih Lampička (Annet Schaap, Baobab), Bitva o diamant (Bára Dočkalová, Raketa) a Ztracený svatý (Ondřej Horák, Alexandra Kusá, Take Take Take, SNG)

Jan Trakal – ilustrace knihy Nožička a Wohryzek (Marek Toman, Baobab)

VÝROBCE ROKU

Amplla – hasicí přístroje Hussechuck a Shield (Přemysl Kokeš, David Rosinai, Zuzana Ambrožová)

Polstrin – kolekce sedacího nábytku Hide and Seek (Lexová & Smetana)

TON – kolekce sedacího nábytku 822 (Claesson Koivisto Rune)

OBJEV ROKU

Alena Konečná – Hledání světla – fototerapeutické svítidlo

Tomáš Němec – kolekce FW22 Thanks God I´m an Atheist a SS23 The Lady of the Lines

Johan Pertl – série objektů s názvem Monumentality a stolky Utopia

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?