- Reklama -
DomůInteriérSPC krytiny Arbiton s ochrannou vrstvou Titanium Nano Layer

SPC krytiny Arbiton s ochrannou vrstvou Titanium Nano Layer

- Reklama -

Z kosmu na zem, přesněji na podlahové krytiny SPC Arbiton sestoupila technologie Titanium Nano Layer, aby o třicet procent zvýšila odolnost těchto minerálních podlah proti poškrabání. Technologii pracující s částicemi v řádu miliardtin metru neuvidíte ani pod mikroskopem, zato když si vezmete houbičku na nádobí a její drsnější stranou několikrát přetřete dvě podlahy, jednu bez a druhou s ochrannou vrstvou Titanium Nano Layer, tak rozdíl v poškrabání rozeznáte pouhým okem.

Stalo se už zvykem, že pozemské technologie využívají know how, které se osvědčilo v náročných vesmírných podmínkách. Podobnou cestou z kosmu přiletěla i ochranná vrstva Titanium Nano Layer minerálních podlahových krytin SPC Arbiton. „Není to nově vynalezená technologie, je relativně stará, a to několik desítek let, ale v podlahářské branži zatím nebyla využívána,“ říká Milan Mrkáček, vedoucí regionálního prodeje společnosti Kratochvíl parket profi, která k nám minerální krytiny Arbiton dováží.

„Vynalezena byla v padesátých letech, nejdříve se využívala v kosmickém průmyslu, různými nano laky byly ošetřeny například vesmírné lodě Apollo. Postupně byla přenášena z kosmického programu na běžnější technologie, např. s nano laky se můžeme setkat v automobilovém průmyslu, kde se využívají na ochranu karosérií proti poškrábání. Ale v rámci podlahovin nevím o žádném jiném produktu u nás, který by měl podobnou ochrannou vrstvu, v rámci našeho trhu to je naprosto unikátní záležitost.“

- Reklama -

Ochranná vrstva Titanium Nano Layer funguje na atomární úrovni. „Krytina je ošetřena lakovanou vrstvou, která se díky nano velikosti částic dostane i do těch nejmenších mikro pórů krytiny, které nejsou vidět ani pod mikroskopem. Nanometr je jedna miliardtina metru, tedy 10-9 metru, což je nepředstavitelně malá částečka. Ale právě tato mikro část tekutiny zateče i do těch nejmenších spár. A tím, že vyplní tyto drobné póry, zvýší až o třicet procent odolnost krytiny proti poškrabání,“ vysvětluje princip fungování Milan Mrkáček.

I když kočka poškrábe asi všechno, přece jen odolnost ochranné vrstvy Titanium Nano Layer je viditelná na první pohled i po kočičím ataku. Demonstrovat účinnost ochrany lze třeba právě s houbičkou na nádobí. „Pokud byste drsnou stranou houbičky zkusili přejet po klasickém vinylu nebo SPC a pak se stejnou intenzitou po podlaze s vrstvou Titanium Nano Layer, tak uvidíte totální rozdíl,“ dodává šéf regionálního prodeje KPP.

Výrobce minerálních krytin Arbiton poprvé ochránil nano vrstvou své kolekce Arbiton Liberal (jedenáct dubových a jeden ořechový design) a Arbiton Amaron (dubové dekory v kolekci Wood a kamenné v kolekci XXL Stone Design). Nyní už je vrstva Titanium Nano Layer standardem u všech SPC krytin Arbiton, včetně nových kolekcí Herringbone (v designu rybí kosti) a Superiore (s povrchovou úpravou Synchrostructure s reálným povrchem dřeva).

Bez zajímavosti není ani to, že Arbiton funguje nejen jako výrobce, ale i jako zkušební laboratoř. „Než začali sami vyrábět podlahy, tak je testovali a díky tomu získali bohaté zkušenosti a dobře věděli, co funguje a čeho se vyvarovat,“ prozrazuje Milan Mrkáček z KPP.

Zdroj: Kratochvíl parket profi

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?