- Reklama -
DomůStavbyJaponci chtějí zbourat stavbu architekta Kenza Tangeho

Japonci chtějí zbourat stavbu architekta Kenza Tangeho

- Reklama -

Japonské úřady oznámily, že připravují demolici gymnázia v prefektuře Kagawa od architekta Kenza Tangeho, držitele Pritzkerovy ceny za architekturu. Poválečná památka, kterou Tange dokončil v Takamatsu v roce 1964, byla ohrožena demolicí už pžed devíti lety, kdy musela být uzavřena kvůli problémům s průsaky vody. Nyní bylo tamním guvernérem potvrzeno, že ikonická stavba připomínající loď, bude místo rozsáhlé modernizace zbourána.

Betonové gymnázium prefektury Kagawa navrhl zesnulý architekt Tange v padesátých. letech minulého století. Budova má výraznou oválnou konstrukci zvedající se na obou stranách a podpíranou čtyřmi obřími sloupy. Její tvar byl inspirován tradiční japonskou dřevěnou loďí. V roce 2014 byla budova uzavřena poté, co zrezivělá závěsná lana podpírající její betonovou střechu způsobila zatékání.

Zpráva o přípravě demoličních prací vyvolala kritiku místní architektonické komunity, jež zahájila petiční kampaň za zachování stavby. Mezi účastníky kampaně je i místní architekt Noriyuki Kawanishi: „Je mi velmi smutno, když si představím ztrátu této budovy, která byla součástí mého každodenního života. V prefektuře je mnoho lidí, kteří mají podobné zkušenosti jako já, a právě jejich podpora nám umožnila pokračovat v naší činnosti.“

- Reklama -

„Domnívám se, že tuto demontáž prosazují především politici, kteří nerozumí kultuře a umění, navíc rozhodnutí o demolici bylo učiněno bez otevřené veřejné diskuse,“ dodal Kawaniši. Přesný termín demolice sice ještě nebyl zveřejněn, ale podle některých informací by práce mohly začít asi za dva roky. Architekt také naznačil, že chyběla snaha o získání finančních prostředků na konzervaci. Ta by ovšem vzhledem k neobvyklé konstrukci stavby spolkla sumu pohybující se okolo dvou miliard japonských jenů (více než 330 milionů Kč).

Vysoké náklady by tak za současné situace vyžadovaly přímou spolupráci japonské vlády a velkých společností, ale prefektura Kagawa od uzavření gymnázia žádné takové kroky nepodnikla. Zpráva o chystané demolici této budovy následuje po nedávném zbourání věže Nakagin Capsule Tower, ikonického obytného bloku v Tokiu. Věž, kterou navrhl architekt Kišo Kurokawa ve stylu metabolismu, se skládala z řady modulárních kapslových domů.

O budoucnosti areálu gymnázia se teprve rozhodne – nyní se nedaleko staví nové sportovní zařízení navržené společností SANAA. Světový památkový fond již dříve varoval, že budované sportoviště by mohlo komplex gymnázia ohrozit. Z tohoto důvodu fond zařadil budovu do svého programu World Monuments Watch 2018, kdy se stala jednou z osmi ohrožených památek, které si rozdělily 1 milion dolarů na záchranné práce.

Gymnázium prefektury Kagawa je poslední z mnoha stárnoucích památkově chráněných budov, kterým dnes po celém světě hrozí demolice. Dalšími významnými budovami, které by mohly brzy čelit demoliční kouli, jsou koleje na Indickém institutu managementu v Ahmedabádu od amerického architekta Louise Kahna, a o mnoho lepší situace není ani v jeho domovině – za jednu z nejohroženějších staveb na území USA byl označen např. opuštěný stadion Miami Marine na Floridě, navržený kubánsko-americkým architektem Hilario Candelou.

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?