- Reklama -
DomůProduktyKruhové svítidlo Zumtobel LANOS

Kruhové svítidlo Zumtobel LANOS

- Reklama -

LANOS znamená „krásná květina“. S tímto výstižným názvem přichází na trh nové dekorativní kruhové svítidlo od společnosti Zumtobel. LANOS se díky svému čistému geometrickému tvaru, patentovanému „halovému“ efektu, optickému systému, jímž lze osvětlení přizpůsobovat příslušným požadavkům, časově nenáročné instalaci a rozmanitým možnostem designu řadí mezi vzhledově mimořádně atraktivní, nadčasová a elegantní svítidla.

Svítidlo LANOS vyvinul Stefan Ambrozus z firmy STUDIO AMBROZUS ve spolupráci se společností Zumtobel. Výsledkem je architektonicky působivé kruhové svítidlo s velkoplošným funkčním světlem a světelným prstencem určeným pro emotivní scenérie. Vnější okraj je s kruhovou vnitřní částí LED panelu vizuálně propojený, technicky je ale lze ovládat a stmívat odděleně.

Vnější světelný prstenec vizuálně rozjasňuje stropy a stěny. Svítidlo tak působí, jako by se vznášelo. Díky tomuto „halovému“ efektu naleznou svítidla LANOS skvělé uplatnění v nejrůznějších konceptech osvětlení, například v nemocnicích a domovech důchodců, hotelech a penzionech nebo na chodbách a schodištích kancelářských budov, škol a univerzit.

- Reklama -

V chodbovém režimu funguje úzký, individuálně ovládaný světelný prstenec jako noční světlo. Když je vnitřní LED panel vypnutý, vyzařuje vnější prstenec pouze 20 % světelného výkonu. Pro orientaci v místnosti nebo pro nalezení cesty je to však dostatečné množství světla.

Pokud uživatel projde kolem svítidla, zaznamená mikrovlnný senzor pohyb a následně aktivuje i vnitřní část svítidla. Stoprocentní světelný výkon pak zajišťuje dokonalé osvětlení. Jakmile uživatel prostor opustí, senzor to zjistí a nejprve ztlumí vnitřní LED panel, nebo jej okamžitě zcela vypne. Tím se zabrání zbytečnému nepřetržitému osvětlení v noci. Díky tomu je svítidlo LANOS používáno s vysokou energetickou hospodárností – pouze tehdy, když je to skutečně nutné.

U svítidla LANOS se společnost Zumtobel zaměřila nejen na energetickou hospodárnost, ale také na široké možnosti individualizace. Zákazníci mohou kryt svítidla objednávat v barvách od sytě černé až po elegantní bílou, a to v rozmanitých designových variantách. Kryt svítidla se vyznačuje vysoce kvalitní texturovanou povrchovou úpravou a splňuje vysoké požadavky na ochranu proti vodě a prachu (IP54) i odolnost vůči nárazům a otřesům (IK08).

Kruhové svítidlo LANOS je k dispozici s průměrem 320, 400 nebo 500 mm. Projektanti tak mohou jednotlivá svítidla optimálně přizpůsobovat příslušnému prostorovému a architektonickému řešení. K tomu přispívá i možnost libovolné volby způsobu montáže jako závěsné, stropní nebo nástěnné svítidlo.

V závislosti na použití je svítidlo LANOS k dispozici se dvěma různými optickými systémy. Opálová verze poskytuje rozptýlené světlo a měkké stíny – pro útulnou atmosféru s vysokým komfortem. To je vítané řešení zejména pro schodiště, chodby a předsíně, které často působí sterilně. Pro použití např. v zasedacích místnostech a kancelářích je koncipována mikroprizmatická optika LRO, která snižuje jas, čímž zabraňuje vzniku odrazů na obrazovkách. Její optické mikrohranoly usměrňují světlo přímo na pracovní plochu, aby nedocházelo k oslňování.

Interakce přirozeného denního světla a lidského oka je jedinečná. Společnost Zumtobel proto u svítidla LANOS sází na technologii SPECTRUM. Ta harmonizuje světelné spektrum, snižuje intenzitu modrých vlnových délek a dokáže napodobit přirozené světlo, což vede ke zlepšení zrakového komfortu a výraznému snížení únavy očí. LANOS má kromě toho také vysoký index podání barev (CRI 90) a vynikající index oslnění (UGR < 19).

Díky inovativnímu ovládání a technologii tunable White lze harmonicky kombinovat barvu a intenzitu světla. Uživatelé si mohou výběrem teploty chromatičnosti světla od teplé bílé (2700 K) až po denní bílou (6500 K) přizpůsobit světelné podmínky svým individuálním potřebám. Kruhové svítidlo LANOS lze ovládat prostřednictvím rozhraní DALI. K dispozici je funkce zapnuto/vypnuto, tak i stmívání. Ovládání je možné také pomocí Bluetooth.

LANOS je přesvědčivý, i co se týče instalace. Před montáží lze svítidlo rozložit na dvě části. Nejprve se připevní nosná konstrukce a poté se zavěsí tělo svítidla a pevně se přišroubuje. Jednoduchou instalaci tak snadno zvládne i jeden elektrikář. To šetří čas, námahu i peníze, ale také usnadňuje údržbu. Při náročnějších montážních pracích, jako je vrtání otvorů do stěn nebo stropů, je možné těleso svítidla odložit stranou, aby nedošlo k jeho poškození.

Díky svému variabilnímu designu, různým možnostem použití a snadné montáži je nový LANOS ideálním svítidlem pro chodby, předsíně nebo na schodiště, které potěší nejen z estetického hlediska svou nevtíravou elegancí, ale také svou výjimečnou funkčností a energetickou hospodárností.

Zdroj: Zumtobel

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?