- Reklama -
DomůStavbyNorský dřevěný mrakodrap Mjøstårnet

Norský dřevěný mrakodrap Mjøstårnet

- Reklama -

Tradiční severská architektura je známá častým využití dřeva, což je i případem mrakodrapu Mjøstårnet, ležícím v pobřežní oblasti městečka Brumunddal, nacházejícího se u největšího norského jezera Mjøsa. Osmnáctipatrová budova s flexibilním využitím byla po svém dokončení v březnu 2019 Radou pro výškové budovy a městské prostředí (CTBUH) vyhlášena nejvyšší dřevostavbou světa a překonala tak dosavadní rekord, který držel 53 metrů vysoký Brock Commons Tallwood House ve Vancouveru.

Obě stavby předstihla 86.6 metru vysoká věž Ascent ve Wisconsinu, kterou navrhla kancelář Korb + Associates Architects. Prvenství v kategorii „nejvyšší dřevěná stavba světa“ tomuto projektu ale vezme v roce 2026 švýcarský obytný blok od dánského studia Schmidt Hammer Lassen, který by měl čnít do výšky sto metrů.

Při stavbě Mjøstårnetu, zahrnujícího bytové jednotky, hotel, kancelářské prostory a restauraci, byly použity dva typy konstrukčního dřeva: křížem lepené dřevo (CLT) a lepené dřevěné lamely. Oba systémy jsou tvořeny křížem spojovanými vrstvami, takže výsledné segmenty mají výrazně vyšší mechanickou pevnost než standardní dřevo.

- Reklama -

Velké lepené vazníky ze světlého smrkového dřeva podpírají stavbu podél fasád a tvoří také vnitřní sloupy a nosníky. Systém CLT byl použit i k podepření tří výtahů a dvou schodišť v budově. Konstrukční masivní dřevo bylo uvnitř ponecháno odkryté, což umožnilo rychlou výstavbu věže. Základní práce na projektu byly zahájeny v dubnu 2017 a první dřevěná konstrukce byla hotova o pouhých šest měsíců později.

Přestože se studio rozhodlo k použití zpevněných dřevěných desek, instalace tohoto materiálu se neobešla bez problémů. Přirozená lehkost dřeva se pro architekty ukázala jako poměrně ošemetná, protože vrchní část budovy byla náchylná k posunu ve větru. Společnost Voll Arkitekter proto do některých pater a podlah Mjøstårnetu zabudovala beton, aby stavbě dodala potřebnou robustnost a hmotnost.

„V horních patrech jsme zvýšili hmotnost: patra 12 až 18 jsou z betonu o tloušťce 300 milimetrů, tvořeného prefabrikovaným prvkem ve spodní části a vrstvou vrchního betonu. Nahrazení dřevěných podlah betonovou podlahou v hořejších patrech znamenalo, že budova bude směrem nahoru těžší, což zpomalí zrychlení pohybu celku při působení větrných sil,“ vysvětlil Øystein Elgsaas ze skupiny Voll Arkitekter.

„Dřevěné konstrukce přinesly novou renesanci a my jsme hrdí na to, že můžeme pomoci tomuto typu staveb dosáhnout nových výšin. Smrk použitý na konstrukci lepených prvků, jako jsou příhradové vazníky, sloupy a nosníky, pocházel z místních zdrojů v oblasti Ringsaker a finální komponenty vyrobila firma v nedalekém Moelvenu. Mjøstårnet tedy není jen vysokou dřevostavbou, ale přispívá k dalšímu udržitelnému rozvoji.“

„ Z hlediska udržitelnosti bylo nejdůležitějším aspektem naší budovy ukázat, že je možné stavět velké, komplexní dřevostavby, a tím inspirovat ostatní, aby dělali totéž. Důraz na životní prostředí a výhody používání dřeva se od roku 2015, kdy jsme s naším projektem začali, dramaticky změnil. Lidé objevili možnosti a výhody použití různých stavebních materiálů a to, že již neexistuje předem dané řešení, z čeho by mohla být větší a složitější budova postavena,“ dodal Elgsaas.

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?