- Reklama -
DomůInteriérSádrokartonové absorbéry Rigitone ve formě obrazu

Sádrokartonové absorbéry Rigitone ve formě obrazu

- Reklama -

Sádrokartonový absorbér vyrobený z desek Rigitone 8-15-20 Super slouží k designovému řešení prostorové akustiky v interiéru zavěšením k nosné stropní konstrukci nebo k dostatečně stabilnímu sádrokartonovému podhledu. Rigips nyní přichází s absorbérem, který je možné zavěsit i na stěnu jako obraz. Lze ho tedy jednoduše sundat a znovu instalovat v případě malování nebo stěhování.

Kromě řešení prostorové akustiky, přináší absorbér i lepší kvalitu vnitřního ovzduší. Obsahuje technologii Activ´Air®, která snižuje koncentraci formaldehydu v interiéru až o 70 % po dobu 50 let. (Pro maximální účinnost je vhodné použít alespoň 1 m čtvereční plochy na 1 m krychlový místnosti.) Sádra sama o sobě je zdraví prospěšný materiál, který pomáhá odstraňovat přebytek vlhkosti a když je potřeba, vrátí ji zpět, čímž zmírňuje změny mikroklimatu a chrání zdraví člověka.

Absorbér má odstín přírodního kartonu a lze ho natřít jakoukoliv barvou vhodnou na sádrokarton. Je jen na vás, zda zvolíte stejnou barvu jako podklad, nebo naopak barevný akcent pro zvýraznění absorbéru. V případě, že máte kreativního ducha, lze absorbér využít i jako bílé plátno, na které vytvoříte jedinečné umělecké dílo. Jen dbejte na to, aby se barva nedostala do perforace desky. Při zalepení textilie barvou dojde ke znehodnocení akustických vlastností.

- Reklama -

Součástí balení absorbéru je montážní sada. Při objednávce je nutné zvolit z varianty montáže na strop nebo stěnu. Při montáži na strop je nutné nejdříve dobře zaměřit polohu absorbéru. Hledáte čtyři místa, kam pomocí kovového prvku (FN šroub, ocelový stropní hřeb atd.) absorbér zavěsíte.

Závěsy v absorbéru je nutné vždy umístit do příčného (kratšího) vnitřního profilu. Tedy do druhého a čtvrtého profilu z jedné strany. Zároveň musí být závěsy umístěné cca 300 mm od středu absorbéru. Po zaměření kotevních bodů připevníte ke stropní konstrukci dráty s okem pomocí vhodného kotevního prvku.

Z absorbéru vyjměte minerální izolaci a dle polohy závěsů vytvořte odlamovacím nožem dostatečně velké otvory pro závěs. Do CD profilu uvnitř absorbéru osaďte čtyřbodové závěsy pootočením v profilu do úplného zacvaknutí a umístíme zpět minerální izolaci. Nakonec celý absorbér zavěste na předem připravené dráty.

Před zahájením montáže je nutné si dobře rozmyslet a zaměřit polohu absorbéru. Hledáme 2 místa, kam pomocí kovového prvku (molly kotva, šroub + hmoždinka) připevníme dvě Z nástěnné kotvy, které jsou součástí montážní sady na stěnu. Mezi kotvami doporučujeme dodržet vzdálenost 1200 až 1400 mm.

Následně z absorbéru vyjmeme minerální izolaci a připravíme do ní dva výřezy cca 80 x 80 mm v pozici nástěnných kotev. (např. pomocí odlamovacího nože.) Z montážní sady vezmeme dva krátké CD profily a 4 ks úrovňových CD spojek. Profily pomocí spojek umístíme v krajních polích rámu absorbéru v horní čtvrtině celkové výšky absorbéru. Packy spojek smáčkneme kleštěmi a spojky dodatečně zajistíme samovrtnými šrouby do železa LB 421 3,5 x 9,5 mm (nejsou součástí balení).

Do takto připravených profilů nacvakneme závěsné spojky UA50/CD. Do každého jednu. Spojky si zachovávají v rozmezí profilů možnost vodorovného pohybu. Díky tomu můžeme na stěně dodatečně s absorbérem posouvat o několik cm na každou stranu.

Následně ze sady vezmeme distanční UA50/CD spojku s gumou. Tu nacvakneme do středového příčného CD profilu ve spodní části absorbéru. Tato spojka nám zajistí distanc spodní části absorbéru od stěny. V minerální izolaci připravíme i na tuto spojku, v její pozici, výřez cca 80 x 80 mm. Nyní můžeme absorbér pověsit na stěnu.

Desky sádrokartonového absorbéru lze snadno čistit vysavačem či vlhkým hadříkem. Vždy je vhodné dbát na pokyny výrobce daného nátěru. V případě, že dojde k většímu znečištění, lze absorbér renovovat pomocí nového celkového nátěru, který je vhodný na sádrokartonové desky.

Hlavní přednosti absorbéru Rigitone

Snadné řešení prostorové akustiky v jedinečném designu pomocí nehořlavého materiálu.
Má velmi vysokou pohltivost αwaž 0,90 (širokopásmový absorbér).
Velmi rychlá a snadná montáž.
Dlouhá životnost a snadná údržba.
Odolný proti vzdušné vlhkosti až do 70 %.
Vyroben z přírodního materiálu, kterým je sádra.
Obsahuje technologii Activ’Air®, která redukuje koncentraci formaldehydu v interiéru.
Lze natřít na požadovanou barvu a při správně zvoleném nátěru dobře odráží světlo.

Základní technické specifikace

Výrobková norma: EN 14190
Reakce na oheň: A2-s1; d0
Maximální dodatečné zatížení: 1.5 kg/bod; max. 3 kg/m2 = až 5.6 kg/absorbér
Základní rozměry: 1800 x 1050 x 80 mm

Zdroj: Rigips

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?