- Reklama -
DomůProduktyTichá kanalizace Wavin AS+ a SiTech+

Tichá kanalizace Wavin AS+ a SiTech+

- Reklama -

Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby hladina hluku v bytě přes den nepřesáhla čtyřicet decibelů. Pračka, spláchnutí toalety, hluk z kanalizace nebo špatně těsnící okno však mohou způsobit hluk mnohem vyšší. Co nejvíc ruší klid domova a do čeho se vyplatí investovat?

V obytných budovách stavitelé tradičně snižují hluk s pomocí kvalitnějších protihlukových oken. Dle nedávného průzkumu mezi předními českými developery však k zajištění co největšího ticha v obytných domech používá 8 z 10 developerů i podlahovou akustickou izolaci a 3 z 10 akustické panely do stěn. Rostoucí důraz pak developeři kladou i na systémy tiché vnitřní kanalizace, a to zejména v projektech bytových domů, hotelů či nemocnic.

Právě v objektech tohoto typu může totiž splachování a pohyb vody v trubkách nepříjemně rušit ve dne i v noci, a tím znemožňovat kvalitní spánek. Hlučná klimatizace, nepříjemné zvuky při průtoku vody odpadními trubkami či splachování patří dokonce mezi tři hlavní problémy, které dokážou znepříjemnit turistům pobyt i v nákladných hotelech a ubytovacích zařízeních. Přes 2000 respondentů nedávného průzkumu společnosti Wavin uvedlo tento problém na třetím místě hned za nefungující wifi a špatném úklidu.

- Reklama -

Investice do tichých kanalizačních systémů navíc nejsou nijak finančně náročné. Pro průměrný rodinný dům vychází systém běžné PVC kanalizace na zhruba 7 500 Kč, při použití tiché kanalizace jsme na cca 11 200 Kč. V porovnání s celkovými náklady na stavbu je tato částka téměř zanedbatelná, ale rozdíl, který celému chodu domácnosti přinese, stojí i za mnohem více.

Přínos této investice je dokonce vyšší a trvalejší než v případě tichých domácích spotřebičů typu pračka, myčka nebo sušička, do kterých neváhá investovat většina spotřebitelů, ale za vyšší tisíce korun navíc ušetří jen pár decibelů. Nemluvě o tom, že za pár let musí pořídit nové.

– Až 40 % evropské populace je vystaveno takové míře hluku, která může způsobit škody na zdraví
– 100 milionů obyvatel EU je zasaženo nadlimitním hlukem přesahujícím 65 decibelů
– V Praze je nadlimitním hlukem zasaženo kolem 7.6 % obyvatel, tedy přes 90.000 lidí

Hodnoty hluku, který vzniká v souvislosti s provozem vnitřní kanalizace, nejsou u nás regulovány žádnými předpisy ani normami. V praxi se proto používají německé směrnice, které nejčastěji zmiňují hodnoty povoleného hluku 30 dB(A). Těchto hodnot lze dosáhnout jak vhodným materiálem, ze kterého jsou vyrobeny trubky a tvarovky, tak i podobou a materiálem instalačních objímek, vlastní koncepcí kotvení potrubí, způsobem provedení instalace kanalizace i prostorově dispozičním rozvržením.

Například dříve využívané silnostěnné systémy vyztužené minerálním plnivem jsou dnes nahrazovány moderními, lehčími a levnějšími trubkami třívrstvé konstrukce z polypropylenu. S dobrým nápadem také přišel výrobce Wavin, který svému odhlučněnému potrubí SiTech+ zvýšil hmotnost o 20 %, a výrazně tím redukoval akustické projevy protékající vody. Nová konstrukce tak umožnila splnit maximální povolenou hodnotu hlučnosti se značnou rezervou.

Vnitřní vrstva potrubí navíc zajišťuje ochranu proti vysokým teplotám a nepříznivým hodnotám pH proudícího media a systém nabízí i všechny další výhody plastových potrubních systémů, jako je odolnost proti korozi, nízká hmotnost, snadná manipulace a montáž a tím i nízké náklady.

Hluk kanalizace dokáže dobře utlumit i materiál Astolan, který vyniká vysokou hustotou a je využit v systému tiché kanalizace AS+. Při montáži tohoto systému se navíc využívá speciálních objímek, jejichž materiálové složení bylo navrženo a testováno za účelem pohlcování přesně těch frekvencí hluku, které se v potrubí vnitřní kanalizace vyskytují. Tvarované konce potrubí výrazně snižují přítlačnou sílu potřebnou pro zastrčení konce potrubí do hrdla a samomazné modré těsnění zajišťuje jak eliminaci hluku, tak velmi snadnou montáž.

Zdroj: Wavin Czechia

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?