- Reklama -
DomůInteriérKomoda s identitou a charakterem od atelieru Studio David Architekti

Komoda s identitou a charakterem od atelieru Studio David Architekti

- Reklama -

Studio David Architekti reaguje na průmyslovou sériovou výrobu a přichází s novou koncepcí autorského nábytku v duchu Arts and Crafts. Komoda z ořechového masivu z řady David ARTS čerpá z historie, ale je stvořená pro současnost.

Architekti a designéři Igor a Aleš Davidovi hledají pro tvorbu autorského nábytku inspiraci v původních historických konstrukčních principech. Tvůrčí proces trvá i několik let. Odráží zrod jedinečné myšlenky, její vývoj a výslednou realizaci. Impulzem k tvorbě originálních objektů je snaha o sladění umělecké vize s precizním řemeslným provedením. Výsledkem tvůrčího procesu je originální kus nábytku, na jehož vizuální podobě se odrážejí vnitřní hodnoty autorů. Ty jsou patrné a rozpoznatelné na první pohled.

Návrat k uměleckým řemeslům

- Reklama -

„Cílem našeho snažení je obrození starých konstrukčních principů vycházejících z přirozených vlastností dřeva jako stavebního materiálu, který se neustále pohybuje. Vracíme se ke starému, abychom mohli navrhnout nové. Nechceme vyrábět bedny z desek, ale nábytek, který je vlastní truhlářskému řemeslu. Když se vyvíjí konstrukce s respektem k vlastnostem dřeva, pak se truhlářům dobře vyrábějí a montují jednotlivé díly, protože celý proces je pro dřevo přirozený. Ve finále je takto navržený a zrealizovaný kus nábytku příjemnou součástí interiéru,” říká Ing. arch. Igor David.

„Ohlížíme se do doby, kdy se nepoužívaly dnes tolik oblíbené deskové materiály. Při hledání kořenů jsme se dostali až k pramenům civilizace, do starověkého Egypta. V Egyptě bylo dřevo velmi vzácné a muselo se dovážet zdaleka. Cedr z Libanonu, jiná dřeva až z dalekých hor Persie. I my jsme použili kombinaci dvou materiálů.“

„Viditelné části, jako čela zásuvek, boky či zužující se nábytkové nohy, jsou vyrobeny z masivního ořechu. Pro stavbu vnitřních konstrukčních elementů a korpusů zásuvek bylo zvoleno bukové dřevo, které barevně ladí s ořechem. Oba materiály v sobě nesou odstíny červené,” uvádí tvůrce konceptu. Zásuvky komody jsou opatřeny elegantními kovovými úchytkami z kovových válečků, které dodávají celkovému designu detail.

Hledání kořenů

Zásadní význam má i výběr materiálu pro vrchní desku. „Komody byly dříve pro větší odolnost vybaveny mramorovou deskou, stálo na ní umyvadlo nebo se z ní servírovalo teplé jídlo. Proto jsme se rozhodli, že vrchní desku nevyrobíme z dřevotřísky či lamina, ale ze zeleného indického mramoru,” vysvětluje Ing. arch. Igor David.

Kvalitní umělecký nábytek studia David Architekti je v celku i v detailech poctou řemeslnému fortelu. Celý kus nábytku zhotovili na zakázku truhláři z jižních Čech pod vedením Zdeňka Tesaře, žulovou desku dodala společnost Jež. Komoda z ořechového masivu se díky symetrické kompozici materiálů a funkční rámové konstrukci jen tak neokouká. „Architektura a design by měly být trvanlivé, neustále nás obklopují, a tak by se neměly snadno omrzet. Měly by být mírné a vyzývající k setrvání v jejich přítomnosti,” uzavírá Ing. arch. Igor David.

Technické specifikace

Komoda z ořechového masivu: DAVID ARTS
Výška: 110 cm
Šířka: 110 cm
Hloubka: 35 cm
Použité materiály: ořech evropský masiv, buk masiv, indická žula
Povrchová úprava: tvrdý voskový olej
Cena: od 49 000 Kč bez DPH

V portfoliu atelieru najdeme i stylovou TV komodu z palisandru se šesti zásuvkami, modulární pohovku nutela s vysokými zády, různé typy kuchyní, knihoven, svítidel, stolů, koupelnového nábytku, vestavěných skříní apod.

Ing. arch. Igor David a Ing. arch. Aleš David jsou architekti a designéři. Zabývají se navrhováním, projektováním, stavbou a rekonstrukcí domů, realizují interiéry a navrhují nábytek. Představy klientů o novém a moderním bydlení přenášejí tvůrčím způsobem do reality.

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?