- Reklama -
DomůStavbyGalerie Perlou: proměna textilní továrny v Ústí nad Orlicí

Galerie Perlou: proměna textilní továrny v Ústí nad Orlicí

- Reklama -

Užší architektonickou soutěž Galerie Perlou, kterou vyhlásilo město Ústí nad Orlicí, vyhrál brněnský architektonický ateliér CHYBIK+KRISTOF a podle jejich návrhu by se další část areálu bývalé textilky Perla 01 (část administrativní budovy, strojovny a rozvodny) mohla proměnit v galerii moderního umění, kterí rozšíří centrum města a možnosti trávení volného času.

Vedle výstavní galerie má v objektu vzniknout i edukační prostor a kabinet textilu, který by vyzdvihnul odkaz na textilní historii města. Nové zázemí zde najde také městské organizace Klubcentrum. V přízemí je navržena kavárna, která je propojená s novým veřejným prostorem, jeho dominantou je zachovalý tovární komín. Předpokladem realizace budou dotační prostředky, například z programů na revitalizaci brownfieldů.

V první fázi soutěže se sešlo 18 přihlášek, odborná porota z nich vybrala pět účastníků, kteří byli vyzváni k předložení soutěžních návrhů. Odevzdány byly čtyři, které byly následně prezentovány a hodnoceny anonymně. Po jejich zhodnocení se porota, které předsedal doc. Ing. arch. Ivan Plicka, CSc., rozhodla udělit 1. a 2. cenu, 3. cena udělena nebyl. První cenu porota doporučila udělit ateliéru architektů Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa, který zaujal svým odvážným a městotvorným přístupem.

- Reklama -

Porota ocenila jasné, elegantní řešení, vycházející z regulačního plánu území, včetně kreativního přístupu ke stávajícím objektům. Návrh přináší vhodné propojení provozu galerie, včetně jejího vnitřního veřejného prostranství s veřejnými prostranstvími, galerii obklopujícími, zejména s náměstím před Domem dětí a mládeže, a umožnění průchodu vnitřním náměstím.

Textilní továrna Perla byla uzavřena v roce 2009, přičemž některé prvky a zařízení zůstaly zachovány. Konkrétně hlavní výrobní budova, kterou navrhl Pavel Janák, kancelářská přístavba bloku a jedna strojní budova z devatenáctého století. Vzhledem k symbolickému významu továrny byl v návrhu komín použit jako současná připomínka průmyslové minulosti oblasti.

Nově přidaný reflexní nápis, zbavený svého primárního využití, proměňuje komín ve vývěsní štít galerie a zviditelňuje jej pro celé okolí. Kromě toho byly k objektu přidány dva nové veřejné prostory, které aktivizují okolní prostor. Nádvoří a piazzetta v předním rohu podporují příliv návštěvníků a kavárna působí jako živá spojnice mezi hlavní ulicí a klidným srdcem města.

Budova hostí nové pasáže, pečlivě umístěné tak, aby umožňovaly plynulý pohyb mezi veřejnými prostory. Tato kombinace prvků vytváří multifunkční komplex, který je přátelský a přístupný veřejnosti po celý den. Na rozdíl od dříve odhalených povrchů, které byly zachovány a obnoveny, jsou nové prostorové prvky pokryty leštěnou, kovovou vrstvou. Navíc, aby byl zdůrazněn průmyslový charakter místa, byly ponechány a obnoveny stavební prvky, jako jsou dlaždice, zábradlí apod.

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?