- Reklama -
DomůStavbyHagibor Republic: místo, kde má bydlení lidský rozměr

Hagibor Republic: místo, kde má bydlení lidský rozměr

- Reklama -

Projekt Hagibor vzniká na rozhraní dvou tradičních a oblíbených pražských čtvrtí Vinohrady a Strašnice. Tato výjimečná lokalita se nachází v blízkosti Vinohradské třídy, pouhých 5 minut chůze od stanice metra Želivského. První etapa rezidenční části projektu Hagibor v Praze 10, budovy Alfa a Beta s celkem 160 bytovými jednotkami a komerčními prostory v parteru, byla dokončena v polovině roku 2022.

Projekt je zasazený mezi okolní zeleň, kde jsou stromy skutečně na dosah: z okna, z terasy, z přilehlých chodníků a pěšin proplétajících celý prostor a dávajících bydlení intimní, lidský rozměr. Malé městské zahrady, lesíky, pěšiny lemované stromy i centrální náměstí s vzrostlými stromy přinášejí stín, zlepšují klima a vytváří veřejný prostor pro pohodový život uprostřed hagiborské komunity.

Obě obytné stavby z pera architektonické kanceláře Ian Bryan Architects (IBA) jsou prvními vlaštovkami rozsáhlé smíšené zástavby developerské společnosti Crestyl v oblasti Hagiboru. Projekt celé oblasti zahrnuje kromě bydlení také kancelářské a obchodní prostory a po dokončení zde vznikne zbrusu nová městská čtvrť o rozloze více než 60 000 m2.

- Reklama -

Klíčovou výzvou u takto rozsáhlých bytových komplexů je dosažení pocitu lidského měřítka a individuality tam, kde se nevyhnutelně často opakují byty podobné velikosti. Ale jak poznamenává k tomuto problému Ian Bryan, „Proměnili jsme toto opakování v přednost tím, že jsme navrhli obě budovy s odlišným architektonickým výrazem, ale tak, aby pomyslně komunikovaly jedna s druhou.“

„Budova Alfa, kterou jsme překřtili na ‘ježka’, organicky vyrůstá na bázi kubických bloků s privátními terasami nad nimi a Beta jako její protipól s jednoduchým horizontálním členěním a předsazenou linií balkonů, poskytujícími stínění a ochranu před hlukem ze silnice.“

Zásadní pro nás bylo navrhnout pohodlné, jasně čitelné veřejné a soukromé prostory a v polouzavřeném vnitrobloku jsme společně s francouzským krajinářským architektem Michelle Desvigne vytvořili koncept tzv. mikrolesa. Ten pomáhá upravovat mikroklima a umocňuje spojení s přírodou a jeho princip se bude táhnout napříč zbytkem území.

Zdroj: Crestyl

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?