- Reklama -
DomůStavbyAténské muzeum zrekonstruuje studio Davida Chipperfielda

Aténské muzeum zrekonstruuje studio Davida Chipperfielda

- Reklama -

Po intenzivních architektonických interakcích s neoklasicistními stavbami na berlínském Muzejním ostrově se tamější pobočka kanceláře studia Davida Chipperfielda vrací ke klasickým kořenům architektury – tým vedený touto architektonickou kanceláří zvítězil v hvězdně obsazené mezinárodní soutěži na návrh Národního archeologického muzea v řeckých Aténách.

Kancelář bude spolupracovat s erudovaným řeckým architektem Alexandrosem N. Tombazisem, který v minulosti pracoval na Archeologickém muzeu v Delfách. Vítěz byl vybrán z deseti týmů, včetně studií SANAA, Herzog & de Meuron, Diller Scofidio + Renfro, Adjaye Associates, OMA, Ateilers Jean Nouvel nebo Kengo Kuma and Associates.

Národní archeologické muzeum, jedno z nejvýznamnějších světových muzeí starověkého řeckého umění, které je největším archeologickým muzeem v Řecku, bude rozšířeno a zrekonstruováno. Bylo postaveno v roce 1889 Němcem Ludwigem Langem a ve svých sbírkách má více než 20 tisíc předmětů mapujících bohatou historii Řecka i jeho současné metropole.

- Reklama -

Budova má impozantní neoklasicistní design, který odpovídá artefaktům, jež jsou v něm uloženy. Nový projekt zahrnuje modernizaci muzea, podzemní přístavbu a propojení s historickou stavbou. Chipperfield navrhl rozšíření muzea na náměstí podél 28. Oktovriou Avenue, rušné dopravní tepny v centru Atén. Podle slov ministryně kultury Liny Mendoniové, která je sama vystudovanou archeoložkou, si zadavatel přál „extrovertní muzeum, které je orientované navenek a vede dialog se společností“.

Mendoinová také zmínila, že návrh zároveň výrazně přispívá k regeneraci centra města jako jedinečná a na lidi zaměřená dominanta. Studie vytváří vztah mezi starými a novými budovami; v současné době je však stále poměrně obtížné posoudit finální rozsah projektu, i když kancelář už samozřejmě zveřejnila některé vizualizace.

V sedmičlenné porotě zasedli ministr kultury, archeologové a historici, právníci, inženýři a architekti J. Meejin Yoon a Andreas Kourkoulas. Posuzovali „prostorový zážitek, citlivost k muzeologickým výzvám, životaschopnost a ekologické aspekty“, uvádí se v tiskové zprávě. Finanční prostředky poskytla rodina Nikolase a Irini Lemosových, pokračovatelů významného řeckého rodu, podnikajícího už od osmnáctého století v oblasti lodní dopravy.

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?