- Reklama -
DomůStavbyZdařilá rekonstrukce londýnské elektrárny Battersea

Zdařilá rekonstrukce londýnské elektrárny Battersea

- Reklama -

Studio WilkinsonEyre je architektem rozsáhlé rekonstrukce památkově chráněné ikonické londýnské elektrárny Battersea Power Station. Návrhy nových i opravy původních prvků jsou v souladu s mistrovským dílem sira Gilese Gilberta Scotta, přičemž dominantami budovy nadále zůstávají turbínové haly a komíny, známé z obalu alba Animals kapely Pink Floyd.

Zachování smyslu pro měřítko a vizuální dramatičnost elektrárny bylo pro projekt klíčové,což se odrazilo např. na zachování plné výšky prostor za jižním a severním vchodem, rozsáhlém centrálním atriu i turbínových halách, které se staly obchodními galeriemi.

Architektonické zásahy respektují celistvost historické památky a zároveň vytvářejí nové prostory pro pořádání akcí, obchody, restaurace a kavárny, velké otevřené kancelářské prostory a řadu luxusních apartmánů, umístěných kolem střešních zahradních náměstí situovaných nad kotelnou a turbínami.

- Reklama -

„Bylo mi ctí obnovit a proměnit tuto ikonickou budovu, nejen zachovat a oslavit původní styl, ale také vytvořit nové prvky, které stavbu znovu oživí. Jsem nadšený, že tyto neuvěřitelně objemné prostory mohou být nyní volně přístupné. Ve všem, od dramaturgie a měřítka až po volbu jednotlivých materiálů, jsme se inspirovali sirem Gilesem Gilbertem Scottem a doufám, že se to odrazí i v zážitcích obyvatel a návštěvníků,“ řekl ředitel společnosti WilkinsonEyre Sebastien Ricard.

Elektrárna Battersea, kterou ve 30. letech 20. století navrhl slavný britský architekt Sir Giles Gilbert Scott, v minulosti zajišťovala výrobu pětiny londýnské elektrické energie a zásobovala některé z nejznámějších památek hlavního města včetně budovy parlamentu a Buckinghamského paláce, než byla v roce 1983 vyřazena z provozu. Nejznámější je díky tomu, že se objevila na obalu alba Animals skupiny Pink Floyd z roku 1977, na němž je vyfotografována s nafukovacím prasetem, které se vznáší mezi komíny.

Obytné část představuje směsici nově postavených bytů a vil a přestavěných jednotek umístěných ve stávající struktuře elektrárny. Obytné budovy zabírají jak křídla Switch House West a Switch House East, po obou stranách elektrárny, tak centrální část na střeše kotelny, kde rámují otevřené zahradní náměstí.

Obyvatelé modernizovaného rezidenčního areálu Switch House vstupují do budovy přes upravené piazzety na úrovni terénu, zatímco do vil Boiler House se vstupuje proskleným výtahem mezi konstrukčními nosníky bývalých mycích věží, nad nimiž jsou vidět ikonické komíny. Nemovitosti mají různé dispozice a velikost v závislosti na jejich umístění v budově a organicky reagují na tuto jedinečnou adresu.

Tím, že se velkolepě zrekonstruované turbínové haly poprvé otevřely veřejnosti, se elektrárna stala jednou z nejzajímavějších maloobchodních destinací v Londýně. Díky zachování stávající struktury a povrchových úprav jsou nyní hlavní prostory v budově ideálně využity a rozprostírají se na třech úrovních speciálně navržených galerií. Široká škála restaurací, obchodů, kino a prostor pro pořádání akcí vytváří po celý den živou a pozitivní atmosféru.

Obnoveny a zpřístupněny byly rovněž bývalé řídicí místnosti elektrárny s odlišným dobovým stylem – z místnosti A se stal prostorem pro pořádání různých akcí, zatímco řídicí místnost B byla přeměněna na nový koncept celodenního baru, kde se návštěvníci budou moci dostat do blízkosti původních číselníků, ovládacích prvků atd.

Kancelářské prostory, které se nacházejí na šesti podlažích v horní části budovy Boiler House, přitahují řadu renomovaných značek včetně společnosti Apple, která je s více než 46 000 m² pronajaté plochy největším nájemcem. Obrovské atrium v srdci prostoru spolu s dalšími u severního a jižního vchodu filtruje světlo do všech kancelářských pater a zároveň umožňuje výhled na komíny nad ním.

Nechybí ani zážitkový prosklený výtah Lift 109, který vyveze návštěvníky až na vrchol 50metrového severozápadního komína budovy. Přepraví až 30 cestujících, vyjede 109 m nad zemí a odhalí 360stupňový výhled na Londýn. Atrakce je samozřejmě přístupná veřejnosti a je k dispozici i pro soukromé akce. Zážitek doplňuje výstava o historii elektrárny v hale turbíny A.

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?