- Reklama -
DomůProduktyJUB: prevence a odstranění řas a plísní na fasádě

JUB: prevence a odstranění řas a plísní na fasádě

- Reklama -

Základním nástrojem v boji proti vzniku řas a plísní na fasádách je běžná údržba. Proto by měli majitelé fasády svých domů nechávat pravidelně umývat a nejdéle po 10 až 15 letech provést renovační nátěr fasádní barvou. Působením atmosférických vlivů se totiž časem snižuje vodoodpudivost fasádního povrchu, dochází k jeho zvětrávání, znečištění, vyblednutí odstínů a velmi snadno může podlehnout napadení řasami a plísněmi.

Údržba je vždy levnější než oprava

Pokud zárodky řas a plísní z povrchu fasády v rámci běžné údržby včas neodstraníte, hrozí její zrychlená degradace a v budoucnu se nevyhnete opravě. Oprava je přitom výrazně finančně nákladnější, časově náročnější a celkově obtížnější než standardní běžná údržba. Základní prevencí je proto pravidelné omývání fasády a renovační nátěry. Mytím odstraníte všechny nečistoty, včetně těch organického původu a odeberete mikroorganismům zdroj živin.

- Reklama -

Nový nátěrem pak fasádu oživíte a obnovíte její původní vlastnosti. Pokud je podklad po důkladném omytí a vyschnutí soudržný (nedrolí se) a není napaden koloniemi řas a plísní (bez fleků a map), stačí nechat v doporučeném intervalu údržby nanést na původní fasádu základní nátěr JUB REVITAL Primer, který současně překlene případné mikropraskliny. Trhliny do šířky větší než 1,5 mm je nutné před základním nátěrem zakrýt elastickým nátěrem REVITAL Crack repair. Následně stačí ve dvou vrstvách aplikovat některou z osvědčených mikroarmovaných fasádních barev JUB.

Účinné odstranění řas a plísní z fasády

V případě, že již na fasádě máte drobné nazelenalé nebo šedivé skvrny, případně je pokryta souvislou nevzhlednou mapou, doporučujeme následující systémový postup.

1. Nejprve nechte fasádu důkladně omýt. Ideálně strojně – teplou tlakovou vodou s vhodným čisticím prostředkem, pomocí páry nebo speciální rotační hubicí (pozor na poškození fasády, tlak max. 60 bar) tak, aby byly odstraněny nesoudržné částice, prach a jiné znečištění. Po použití čisticího prostředku je nutné fasádu důkladně opláchnout a nechat vyschnout.

2. Následuje dezinfekce – odstranění řas a plísní z povrchu pomocí bezbarvého biocidního prostředku JUB ALGICIDE Plus. Ten proniká hluboko do podkladu a ničí široké spektrum řas a plísní. Neobsahuje chlor a nezasoluje podklad. Naředěný s vodou v poměru 1 : 5 se nanáší štětcem nebo malířským válečkem. Na silně zatížené povrchy je vhodné aplikovat dvojnásobný nátěr. Biocidní nátěr přípravkem JUB ALGICIDE Plus se neomývá, zaschlý nátěr není zdraví škodlivý. Přípravek se nikdy neaplikuje jako přísada do barev a omítek!

3. Vysušené dezinfikované fasádní povrchy se posléze natírají vodou ředitelným základním nátěrem JUB REVITAL Primer EXTRA, který je vyrobený na základě polymerních pojiv, plněný mikrovlákny a jemným křemičitým pískem, a který odolává napadení nejrozšířenějšími druhy řas a plísní. Současně účinně zakrývá trhliny šířky do 0,3 mm (na větší trhliny použijeme REVITAL Crack repair), podklad sjednocuje z hlediska hrubosti a savosti a váže prachové a jiné nesoudržné částice, které nebylo možné čištěním odstranit.

4. Posledním krokem je nátěr finální fasádní barvou JUB SILICONECOLOR San EXTRA se zvýšenou odolností proti biotickému napadení pro dlouhodobou ochranu fasády. Účinně zakrývá mikrotrhliny a nepraská ani v místech nadměrně silné vrstvy, proto je vhodná také na nejhruběji strukturované podklady. Barva se vyznačuje velmi nízkou nasákavostí (třída W3 podle ČSN EN 15824), vysokou paropropustností, vynikající odolností proti povětrnostním vlivům a sníženou špinivostí. Nanáší se obvykle ve dvou vrstvách. Fasádní barvu SILICONECOLOR San EXTRA lze tónovat do stovek odstínů, nehrozí tak, že se netrefíte do původních odstínů vaší budovy.

Garance proti napadení řasami a plísněmi

Při aplikaci doporučené skladby sanačního nátěrového systému poskytuje společnost JUB garanci odolnosti fasádní barvy proti napadení řasami a plísněmi až na dobu 10 let. V rámci této garance zaručujeme, že se na povrchu fasádní barvy použité pro sanaci fasádního povrchu nejméně do konce garanční doby neprojeví napadení řasami a plísněmi.

Pokud chcete zjistit v jaké kondici se vaše fasáda nachází, případně poradit s údržbou, renovačním nátěrem, anebo s odstraněním řas a plísní, neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím e-mailu: info@jub.cz, telefonu: +420 382 521 187 či webových stránek.

Zdroj: JUB

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?