- Reklama -
DomůProduktySpolečnost Wavin rekonstruovala vodovod technikou řízeného pluhování

Společnost Wavin rekonstruovala vodovod technikou řízeného pluhování

- Reklama -

K rekonstrukci půlkilometrového vodovodního přivaděče mezi Hlukem a Uherským Brodem na Zlínsku použila společnost Wavin Czechia moderní technologii bezvýkopového řízeného pluhování, a výrazně tak přispěla ke kvalitě místní vodohospodářské infrastruktury. Tato mimořádně rychlá a k životnímu prostředí šetrná metoda se hojně využívá nejen v otevřené krajině.

V projektu bylo použito potrubí Wavin SafeTech RC voda o dimenzi d450x26.7 mm. Potrubí takto velkého průměru bylo v České republice položeno bezvýkopovou metodou vůbec poprvé v historii. Díky vysoké efektivitě této metody byla celá realizace uskutečněna za pouhý den a půl. Využít ji lze nejen pro vedení vody, ale také plynu, elektřiny či odpadních vod.

„Výhodou tohoto způsobu práce je rychlost, díky softwaru řízeného dle souřadnic GPS i přesnost a ve srovnání s pokládkou do otevřeného výkopu je to i cena,“ říká Radim Modlitba, produktový manažer Wavin Czechia, který na rekonstrukci dohlížel.

- Reklama -

Rychlou, efektivní a k životnímu prostředí mimořádně šetrnou technologii si pro minimální zásah do krajiny oblíbili i vlastníci půdy, kteří nemuseli na svých pozemcích řešit žádné zásahy spojené se stavbou. „Rekonstrukce vodovodu vedla přes pole a zemědělcům díky použití této technologie nevznikla téměř žádná škoda,“ dodává Radim Modlitba.

Dle Českého statistického úřadu patří Zlínský kraj k regionům s nejvyšším počtem obyvatel zásobovaných vodou z vodovodů. V roce 2020 jich na ní bylo závislých 96 % místních, republikový průměr je zhruba o jeden a půl procenta nižší. Zlínský kraj podpořil v posledních dvou letech rozvoj vodohospodářské infrastruktury částkou přesahující 60 milionu korun a prostředky rozdělil mezi třicítku obcí.

Díky veřejné podpoře a pravidelné rekonstrukci patří Česká republika k zemím s nejnižšími ztrátami na vodovodní síti v Evropě. Ročně se na ní ztratí necelých 16 procent vody, evropský průměr se pohybuje okolo 23 procent. Kvalitnější sítí disponují v Evropě pouze Němci, Dánové a Nizozemci.

Společnost Wavin Czechia zařadila tuto rekonstrukci vodovodu bezvýkopovou metodou na Uherskobrodsku mezi šest nejlepších udržitelných projektů s pozitivním dopadem na společnost i životní prostředí, které zrealizovala v České republice.

Zdroj: Wavin Czechia

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?