- Reklama -
DomůStavbyStudio Masslab a jeho vítězný návrh multifunkčního centra v Helsinkách

Studio Masslab a jeho vítězný návrh multifunkčního centra v Helsinkách

- Reklama -

Studio Masslab a společnost AFRY Ark zvítězily v soutěži FTFMUC (Finnish Train Factory Mixed-Use Competition) na projekt nové městské dominanty v areálu strojírny Pasila v Helsinkách, kterou vyhlásil městský magistrát finské metropole a skupina Train. Návrh byl vybrán z pěti přihlášených prací v mezinárodní soutěži, která proběhla ve dvou samostatných výběrových fázích.

Bývalá budova elektrických drah byla v případě projektu portugalské architektonické kanceláře přeměněna na kancelářskou, obchodní a hotelovou budovu o rozloze 4180 metrů čtverečních a nově pojata jako součást společenského, obchodního a kulturního centra v historickém dědictví.

„Cílem vítězného návrhu bylo vytvořit budovu, která se zrodila z potřeb obyvatel. Nevnucuje se jako běžná budova, ale jako systém využití, činností a zvyků. Celá uliční úroveň je organizována kolem organického klenutého stropu, který zve dovnitř,“ uvedl mluvčí společnosti Masslab.

- Reklama -

„Návrh šel nad rámec toho, aby zhmotnil zdánlivě nemožný návrh. Volba netradiční formy umožnila vytvořit úspornou budovu, vhodnou pro neustále se měnící potřeby. Znovu si představit krajinu a městskou krajinu jako jeden celek nabízí krok vpřed, protože se snažíme znovu objevit společenské normy a každodenní život,“ dodala společnost Masslab.“

Dřevo na úrovni terénu, které je součástí finského étosu, vybízí občany k pohybu a účasti na městském životě. Cihla je nepřetržitým dialogem s okolím a skleněná horní část stavby rozpouští budovu do krajiny Helsinek. Na základě předchozích úspěšných partnerství mezi ateliéry zajistil tým pod vedením Masslabu kreativní zkušenosti, stejně jako potřebné místní poznatky a technické znalosti studia AFRY Ark, aby mohl k projektu přistupovat moderně a svěže.

Do soutěže se přihlásily i další špičkové světové architektonické kanceláře jako Cobe + Schauman & Nordgren Architects, studia Lahdelma & Mahlamäki a Rudanko + Kankkunen nebo Tommila Architects & Kaleidoscope Architectural & Urban Design. Vize vycházející z bývalé továrny by měla posílit bohaté kulturní dědictví oblasti, v níž se nacházejí historické budovy a rozsáhlá veřejná prostranství, a navázat na ně.

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?