- Reklama -
DomůStavbyV Rijádu vyroste nová čtvrť s opulentním mrakodrapem

V Rijádu vyroste nová čtvrť s opulentním mrakodrapem

- Reklama -

Saúdskoarabská vláda oznámila plány na výstavbu 400 metrů vysokého mrakodrapu ve tvaru krychle s názvem Mukaab, jenž bude součástí nové městké čtvrti Murabba v Rijádu. Gigantický projekt o rozloze 19 čtverečních kilometrů , která má být postavena severozápadně od centra metropole, je plánována jako nové centrum saúdského hlavního města a nese označení „nová tvář Rijádu“.

Uvnitř mrakodrapu Mukaab bude postavena spirálovitá věž, každá ze čtveřice vnějších ploch má mít délku 400 metrů a celá budova bude uzavřena fasádou z překrývajících se trojúhelníkových tvarů, inspirovaných moderním architektonickým stylem Najdi.

Pro obchody, kulturní a turistické atrakce, byty či další služby je vyhrazeno dva miliony metrů čtverečních plochy a návrh počítá s tím, že téměř po celé výšce se bude pnout atriový prostor. Širší zástavba má zahrnovat více než sto tisíc bytových jednotek a devět tisíc hotelových pokojů spolu s více než 980 000 m2 obchodů a 1.4 milionu m2 kancelářských ploch.

- Reklama -

Jeho součástí bude také 80 zábavních a kulturních podniků, technologická a designová univerzita, víceúčelové imerzivní divadlo, muzeum atd. Výstavbu nové luxusní rijádské čtvrti s dominantou v podobě mrakodrapu Mukaab oznámil saúdský korunní princ Mohammad bin Salmán, předseda nově založené společnosti New Murabba Development Company. Podle saúdskoarabské vlády má být projekt dokončen do roku 2030.

Jedná se o jeden z několika megaprojektů, které se v současné době v Saúdské Arábii realizují a jsou financovány z jejího veřejného investičního fondu v rámci plánu Saudi Vision 2030, jehož cílem je diverzifikace ekonomiky země. Nejznámějším a nejkontroverznějším z nich je Neom. Nedávno jsme publikovali článek vysvětlující klíčové detaily tohoto projektu, jehož součástí je i 170 kilometrů dlouhá megastavba The Line.

Projekt byl kritizován za dopad na životní prostředí a údajné porušování lidských práv v souvislosti s výstavbou. Peter Frankental z organizace Amnesty International uvedl, že společnosti, které na projektu Neom pracují, čelí „morálnímu dilematu“ a měly by si „dvakrát rozmyslet“, zda se na projektu budou nadále podílet.

- Reklama -
- Reklama -

Poslední přidané

- Reklama -

Neuniklo vám?